Rodzaje spawarek

Rodzaje spawarek

Rodzaje spawarek do metalu możemy podzielić ze względu na rodzaje samego spawania. Wyróżniamy tutaj:

  • Spawarki MMA, czyli spawarki umożliwiające spawanie elektrodami otulonymi
  • Spawarki MIG MAG, – czyli spawarki umożliwiające spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych
  • Spawarki TIG – czyli spawarki wykorzystywane najczęściej do spawania aluminium w trybie AC

W każdej z tych metod spawanie odbywa się nieco inaczej. Zanim jednak będziemy omawiać każdą z powyższych metod, musimy omówić rodzaje spawarek ze względu na zastosowaną technologię w środku samej spawarki – czym więc różni się spawarka inwertorowa od transformatorowej i jak prawidłowo przeprowadzić wybór spawarki?

Spawarki transformatorowe a spawarki inwertorowe

Spawarki elektryczne dzielimy na rodzaj zastosowanych w nich technologii- pierwsze z nich to klasyczne spawarki transformatorowe, a drugie to spawarki inwertorowe, umożliwiające dokładne spawanie nawet przy wysokiej temperaturze otoczenia. W dzisiejszych czasach większość spawaczy wybiera spawarkę inwertorową. Dodatkowo, możemy wyróżnić spawarki pracujące na tradycyjnej sieci 230V oraz 400V.

Wszelkie urządzenia pracujące na zasilaniu jednofazowym będą wymagały stabilnego zabezpieczenia sieci – od 16A do 25A. Sieć trójfazowa z kolei charakteryzuje się większym natężeniem prądu, co z kolei przekłada się bezpośrednio na większy możliwy prąd spawania urządzenia spawalniczego oraz relatywnie mniejszy wymóg bezpiecznika.

Spawarka transformatorowa

Spawarka transformatorowa cechuje się znacznie większym rozmiarem, sporą wagą oraz poborem mocy. Urządzenia te są oparte, jak sama nazwa wskazuje, na transformatorach, w których regulacja napięcia zależy głównie od zastosowanego jednego dużego transformatora. Należy dodać, iż takie urządzenia mają zasilanie o częstotliwości 50Hz i charakteryzują się dużym poborem prądu.

Dodatkowo, ten rodzaj spawarek cechuje się niewielką mocą, przez co umożliwia obsługę elektrod do 2,5mm. Dlatego właśnie stosowało się je najczęściej do spawania najmniejszymi elektrodami.

Klasyczny transformator zbudowany jest następująco:

Spawarka inwertorowa

Spawarka inwertorowa działa poprzez zwiększanie częstotliwości pierwotnego zasilania z 50Hz na prąd o wysokiej częstotliwości. Odbywa się to za pomocą elektronicznych komponentów, które włączają i wyłączają zasilanie bardzo szybko.

Nowoczesna spawarka inwertorowa będzie mieć znaczną przewagą nad każdym urządzeniem opartym na transformatorze – a to dlatego, że inwertery wymagają mniejszych zabezpieczeń sieci, są mniej awaryjne, mają mniejszy pobór mocy, większą stabilność pracy oraz są dużo mniejsze, co czyni je użytecznymi urządzeniami do pracy terenowej z uwagi na małe gabaryty.

Zobacz, jak zbudowane są rodzaje spawarek inwertorowych:

Rodzaj spawarki najczęściej determinuje technologie oraz moc spawarki.

Spawarka inwertorowa – rodzaje spawarek

Nowoczesne spawarki, oparte na technologii inwertorowej dzielimy na:

Jak wybrać odpowiednią spawarkę?

Spawarki elektrodowe służą do spawania metodą MMA. Metoda spawania w technologii MMA różni się od metody MIG MAG chociażby tym, że podczas tego procesu nie będzie nam potrzebna butla z gazem. Warto zaznaczyć, iż spawarki MMA dzielimy na te, które spawają tylko MMA oraz na te, które pozwalają również spawać w technologii TIG LIFT.

Spawarka MIG MAG, inaczej spawarka gazowa to półautomaty spawalnicze, które najczęściej łączą ze sobą wszystkie metody spawalnicze. W tej metodzie materiałem spawalniczym jest drut spawalniczy, który przechodzi przez podajnik drutu do uchwytu spawalniczego.

Spawarka gazowa może także spawać bez użycia butli z gazem – do tego procesu wystarczy nam zmiana biegunowości oraz specjalny drut samoosłonowy. Drut taki umożliwia szczelne spawanie nawet w warunkach zewnętrznych.

Spawarka MIG MAG to urządzenie najbardziej uniwersalne – może bowiem spawać elektrodą otuloną w metodzie MMA, drutem litym w osłonie gazów lub drutem samoosłonowym bez użycia butli gazem oraz reduktora gazowego, a także najczęściej ma możliwość spawania stali czarnej w metodzie TIG Lift, gdzie jako gaz osłonowy wykorzystywany jest argon.

Spawarka MIG to najczęściej kupowane urządzenie ze względu na swą uniwersalność oraz zastosowanie – najczęściej służy do spawania blach różnego rodzaju. Jednakże spawarki MIG nie należą do spawarek podręcznych, które można łatwo zabrać w teren – urządzenia wykonane w technologii MIG zazwyczaj są dużo większe niż np. spawarki elektrodowe.

Dodatkową zaletą tego typu spawarki jest fakt, iż możemy ją wykorzystywać do grubszego aluminium – w tym celu będziemy potrzebować specjalnego drutu spawalniczego oraz wkładu teflonowego, który służy do palnika MIG.

Ostatnim rodzajem spawarek jest spawarka TIG, które najczęściej są wykorzystywane do spawania aluminium. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie spawarki TIG nadają się do spawania tego stopu – spawarki z oznaczeniem DC, posiadającym tryb spawania prądem stałym nie będą nadawać się do aluminium.

Tylko spawarki TIG AC DC, posiadające tryb pracy prądu przemiennego mogą z powodzeniem być używane do aluminium oraz innych metali szlachetnych. Do spawania metodą TIG potrzebujemy specjalnego uchwytu spawalniczego oraz butli z gazem – najczęściej wykorzystywany jest czysty argon. Prąd przemienny najczęściej nie jest dostępny w innych rodzajach spawarek.

Nowoczesne spawarki elektryczne – jakie rodzaje spawarek?

Omówiliśmy już wszystkie rodzaje spawarek.

Jak więc uniknąć błędów wybierając spawarkę? Przede wszystkim musimy zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Jeśli będziemy spawać wyłącznie elektrodą, spawarka gazowa nie będzie nam potrzebna – swoją rolę spełnią spawarki MMA Paton z serii ECO.

Jeśli jednak planujemy zakup spawarki na lata, uniwersalną oraz z cyfrowym układem sterowania do użytku profesjonalnego, należy rozważyć zakup półautomatu spawalniczego, które idealnie sprawdzają się przy okazji spawania drobnych elementów dzięki funkcji lutospawania, służą także do spawania w warsztatach samochodowych i przydają się także przy renowacji urządzeń mechanicznych.

Migomat Paton to najbardziej wszechstronne urządzenie, które oprócz spawania w metodzie MIG posiada zawsze możliwość spawania MMA oraz TIG Lift lub HF, zależnie od urządzenia, dzięki czemu wszelkie prace spawalnicze będą mogły zostać swobodnie wykonane, niezależnie od spawanej powierzchni.

Jeśli jednak mamy dużo pracy z aluminium, niezbędnym okazać się może spawarka TIG AC DC – prąd przemienny występujący bowiem w tym rodzaju urządzeń jest niezbędny do profesjonalnej pracy z aluminium.

Urządzenia spawalnicze i ich rodzaje mają wiele różnych metod spawania, a tym samym – wszechstronnych zastosowań.

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Rodzaje elektrod otulonych – wszystko o podziale elektrod w metodzie MMA