Jaki migomat kupić? Wybór najlepszej spawarki mig mag
Migomaty to urządzenia, które są najpopularniejszym wyborem wśród początkujących i zawodowych spawaczy – szczególnie często kupuje się je do warsztatu. Półautomaty spawalnicze pozwalają na spawanie wszystkimi metodami – MIG/MAG, MMA oraz TIG.
Obecnie wybór na rynku urządzeń spawalniczych jest tak wielki, że klientom coraz ciężej podjąć decyzję, jaki migomat kupić. W tym artykule przyjrzymy się, na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie odpowiednie do spawania MIG MAG, który posłuży nam również w pracy z elektrodą otuloną.
Jaki migomat wybrać – prąd spawania
Przy nazwach spawarek pojawiająca się liczba, jak „160”, „200” czy „250”, np. PATON PSI 250 PRO. Najczęściej liczba ta ma odzwierciedlenie co do natężenia prądu spawania.
Nominalny prąd spawania to nic innego jak wartość wyrażona w Amperach, którą spawarka może osiągnąć w jakimś cyklu pracy. Im większe natężenia prądu możemy osiągnąć daną spawarką, tym mamy również większy zakres spawania spawanego materiału.
Cykl pracy mierzy się zawsze w czasie dziesięciominutowym, więc cykl pracy to procent czasu w jakim źródło może spawać z nominalnym prądem spawania. Oznacza to tyle, iż jeśli spawarka ma 200A, a jej cykl pracy wynosi 45%, to przy nominalnym prądzie spawania migomat 200A będzie mógł pracować z takim prądem spawania cztery i pół minuty, po czym sześć i pół minut będzie musiał „odpocząć”.
Oczywiście, nie zawsze będziemy potrzebować pełnego amperażu spawarki, elementy cieńsze pospawamy już na prądzie 100-140A, generalnie im mniejsza wartość prądu, z jakim spawamy, tym wyższy będzie cykl pracy. Przyjmując, że na jeden milimetr stali będziemy potrzebować od 30 do 40 amper, przed zdecydowaniem się na kupno urządzenia o konkretnym, nominalnym prądzie spawanie należy wyliczyć dokładnie, jakiej grubości elementy będziemy spawać i czy chcemy mieć jakiś „zapas”.
Najbardziej popularnym wyborem w przypadku półautomatów spawalniczych dla większości klientów jest migomat 200A 230V. Trzeba mieć na uwadze, iż większość tanich urządzeń spawalniczych, produkowanych w Chinach często podaje fałszywe dane techniczne, przez co rzeczywisty cykl pracy zazwyczaj jest dużo mniejszy niż podawany nominalnie przez producenta.
To z kolei powoduje późniejsze problemy w użytkowaniu i może wpłynąć negatywnie na jakość prac warsztatowych – operator takiego urządzenia nie będzie mógł korzystać z prądu, jakiego faktycznie potrzebuje, ponieważ dane techniczne są celowo zawyżone.
Ważne jest również zastanawiając się, jaki migomat wybrać, aby sprzęt posiadał gniazdo EURO, które pozwoli nam na użytkowanie uchwytów spawalniczych według własnych preferencji. Jest to istotne, jeśli prowadzimy różnego rodzaju prace blacharskie, szczególnie dla osób początkujących – może okazać się, iż dany uchwyt spawalniczy nam nie pasuje i potrzebujemy go zmienić.
Cykl pracy w migomatach PATON dedykowanych do warsztatu ma zawsze odzwierciedlenie w rzeczywistości i przedstawia się następująco:
- Migomaty PATON serii Standard na 230V – 45% cyklu pracy
- Migomaty PATON serii Standard na 400V – 55% cyklu pracy
- Migomaty PATON serii PRO na 230V oraz 400V – 70% cyklu pracy
Jaki migomat wybrać – 230V czy 400V?
Kluczowym elementem w podjęciu decyzji o tym, na który półautomat spawalniczy się zdecydujemy, powinno być zasilanie oraz średnica drutu, jakiej będziemy używać. Im większa średnica drutu, tym będziemy potrzebować migomatu o wyższym prądzie spawania, używanym np. jeśli chcemy pospawać gruby materiał.
Zastanawiając się, jaki migomat kupić do domu należy wiedzieć, iż dzielą się na te zasilane napięciem z instalacji jednofazowej 230V oraz na trójfazowe 400V. Trzeba zwrócić uwagę na to, w jakim miejscu nasz migomat będzie używany – i do jakiej sieci to miejsce ma dostęp.
Większość najpopularniejszych migomatów 200A jest na sieć 230V. W takim wypadku zabezpieczenie, jakie będzie wymagane w przypadku używania w sieci jednofazowej to 16C zwłoczne. Może się zdarzyć, że instalacja elektryczna, jaką posiadamy w domu nie będzie w stanie sprostać urządzeniu, które właśnie zakupiliśmy.
Warto zawsze zorientować się, jaką instalację posiadamy w miejscu, gdzie spawarka będzie użytkowana oraz koniecznie zapytać producenta, jakie zabezpieczenie jest wymagane do tego, aby nasz nowy migomat nie wybijał bezpieczników lub nie uszkodził instalacji elektrycznej.
Funkcje migomatów a natężenia prądu
Obecnie technologia spawalnicza rozwinęła się na tyle, iż półautomaty spawalnicze są wyposażone w różne funkcje dodatkowe, które mogą przydać się w wielu przypadkach. W zależności od tego, co chcemy spawać, musi dobrać odpowiedni migomat. Dobry migomat musi posiadać takie rzeczy jak:
Technologia inwertorowa – urządzenia wykonane w technologii inwertorowej są mniejsze, zużywają mniej prądu, mają możliwość spawania wszystkimi metodami, umożliwiają precyzyjniejsze podawanie materiału, a regulacja napięcia jest zazwyczaj bardzo wygodna, gdyż są one wyposażone w wyświetlacz cyfrowy, który dodatkowo pokazuje informacje o postępach pracy. Inwertery to najlepszy wybór do przydomowego warsztatu.
VRD – jest systemem, które redukuje napięcie otwartego obwodu (OCV) do bezpiecznej wartości do momentu rozpoczęcia spawania, przydatny w przypadku sieci trójfazowej. Po zajarzeniu łuku dostępny jest pełny wybrany prąd oraz napięcie bez obciążenia. Po zakończeniu spawania napięcie otwartego obwodu, które jest równe napięciu VRD, powraca do wartości bezpiecznej aż do następnego cyklu spawania.
PRE GAS/POST GAS – regulacja czasu wypływu gazu przed procesem spawania oraz czas od wygaszenia łuku do zamknięcia zaworu gazowego. Jest to funkcja pomocna w celu osłony jeziorka spawalniczego. Brak dodatkowej osłony gazowej może skutkować utlenianiem się spoiny.
IGBT – jest to rozwiązanie, które stosuje się w migomatach w celu zapewnienia jak najmniej zakłóceń elektromagnetycznych, co umożliwia zwiększenie wydajności i niezawodności źródła prądu.
PULS – zastosowanie funkcji spawania pulsacyjnego pozwala zawsze na uzyskanie czystszej spoiny. Funkcja ta jest najczęściej używana w metodach MIG oraz TIG.
ADAPTACYJNY SYSTEM CHŁODZENIA – jest to takie chłodzenie, które zwiększa żywotność wentylatora w chłodzeniu urządzenia migomat i redukuje ilość pyłów w urządzeniu.
FUNKCJA SPAWANIA BEZ GAZU – czyli inaczej zmiana biegunowości spawania. Wszystkie półautomaty spawalnicze marki PATON posiadają możliwość spawania bezgazowego – zmienna biegunowość jest ustawiana bardzo łatwo. Gaz osłonowy w tej metodzie jest niepotrzebny.
LUTOSPAWANIE – bardzo przydatne, jeśli chodzi o cienkie elementy. Lutospawanie zapewnia wysoką jakość spoiny w spawaniu blach pokrytych warstwą cynku.
Oprócz samych funkcji migomatu, warto zadbać także, aby urządzenie, które kupujemy było wyposażone dodatkowe akcesoria takie jak wymienne rolki w zestawie.
Serwis producenta
Półautomat spawalniczy czy też migomat to najczęściej serwisowane urządzenie we wszystkich serwisach spawalniczych, dlatego marka producenta ma tu duże znaczenie, nawet jeśli wybieramy spawarkę do małego warsztatu.
Bardzo często zdarza się w przypadku tanich urządzeń, które oferowane są na różnego rodzaju portalach, że już przy pierwszej niewielkiej naprawie urządzenia, koszt takiej naprawy przekracza lub dorównuje wartości samej spawarki.
Migomaty to urządzenia, które są narażone na różnego rodzaju usterki i wymagają co jakiś czas regularnych i profesjonalnych serwisów. Dlatego zwróć uwagę, że cena urządzenia nie jest najważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o ten sprzęt – nie jest bowiem dobrym pomysłem, nawet do małego warsztatu kupować najtańsze urządzenie umożliwiające spawanie metodą MIG, ponieważ szybko może się okazać, że takie urządzenie więcej czasu spędzi w serwisie niż w naszym warsztacie.
Należy stawiać zawsze na sprawdzonych producentów, którzy po pierwsze swoje urządzenia podają w zgodności z normami spawalniczymi, a po drugie, którzy posiadają swój własny, autoryzowany serwis, najlepiej w kraju, w którym zakupiliśmy urządzenie, gdyż w takim wypadku mamy pewność, że po kilku latach od zakupu części do spawarek wciąż będą dostępne i nawet gdy upłynie gwarancja, nie zdarzy się sytuacja, iż trzeba będzie wydać pieniądze na kolejną spawarkę, gdyż jakieś części zamienne nie są dostępne.
Wszystkie te urządzenia serwisujemy i naprawiamy u siebie na miejscu, zaś na nasze spawarki dajemy do 5 lat gwarancji DOOR-to-DOOR.
Jak wybrać migomat?
W dalszym ciągu zastanawiasz się, jaki migomat kupić? Wybierając migomat do prac blacharskich, który chcemy kupić do domu, należy wziąć pod uwagę zasilanie 230V, wśród których mamy do wyboru urządzenia kompaktowe z serii PATON STANDARD, które posiadają wbudowany podajnik drutu.
Urządzenia takie mogą spawać we wszystkich metodach, mają możliwość podłączenia pod standardowe gniazdko, obsługują szpulę drutu spawalniczego do 5 kilo, a co za tym idzie nie będziemy w stanie założyć do nich drutu na dużej szpuli (15kg lub 18kg).
Podajnik posiada dwie rolki podające, a co za tym idzie moc podawania drutu będzie odpowiednia do uchwytów MIG/MAG do maksymalnej długości 4 metrów.
W przypadku spawarek serii PRO 230 V urządzenia te są rozdzielone na dwie osobne jednostki – źródło zasilania oraz podajnik . Podajniki we wszystkich urządzeniach serii Pro są przystosowane do obsługi dużej szpuli, nawet do 18 kilogramów. W zależności od wersji, można dobrać podajnik mający dwie rolki lub cztery rolki. Czterolkowe podajniki sprawdzą się doskonale, jeśli chcemy używać długiego uchwytu spawalniczego o długości 5 metrów.
Precyzyjna regulacja posuwu drutu w podajniku – czym jest?
Profesjonalny podajnik musi być zbudowany w całości z metalu. Należy zaznaczyć, iż plastikowe podajniki stosowane w urządzeniach chińskich nie mają ani takiej mocy podawania ani precyzyjnej regulacji posuwu.
Półautomat spawalniczy – urządzenia na zasilanie trzy fazowe
Seria migomatów PATON Standard 400V reprezentuje urządzenia, które posiadają wbudowany podajnik na dużą szpulę i mają możliwość osiągnięcia wyższego prądu spawania, który waha się od 270A do aż 350A.
W przypadku tego pierwszego modelu 270A mamy do czynienia z podajnikiem dwurolkowym, w przypadku tego drugiego – podajnik wbudowany w spawarkę ma cztery rolki. Urządzenia są łatwe w przemieszczaniu się z uwagi na kółka transportowe, które są dołączone do podstawowego wyposażenia urządzenia.
Seria migomatów PATON Pro 400V to urządzenia dedykowane do najbardziej profesjonalnych przemysłowych rozwiązań, których nominalny prąd spawania waha się od 270A do aż 500A. Półautomat spawalniczy PATON 500A jest sprzedawany w zestawie z wózkiem spawalniczym, dedykowaną chłodnicą, profesjonalnym podajnikiem oraz kasetą, która pełni rolę osłony na szpulę. Seria MultiPro posiada oscylator, który umożliwia bezstykowe zajarzenie łuku w metodzie TIG.
Niezależnie od wyboru, migomaty PATON to urządzenia spawalnicze premium – o doskonałych parametrach, zwartej konstrukcji zbudowanej na europejskich podzespołach i z rzetelnym serwisem gwarancyjnym.
Zobacz też inne ciekawe artykuły z naszego bloga: