Spawarki inwertorowe – zasady działania, jak wybrać najlepszą?

Spawarki inwertorowe – zasady działania, jak wybrać najlepszą?

Spawanie elektrodami otulonymi to bardzo popularna metoda spawania, która często jest niezastąpiona w miejscach trudno dostępnych. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w większych zakładach produkcyjnych jak również wśród klientów indywidualnych. Na co zwrócić uwagę kupując spawarkę MMA i jak wybrać model, który spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Czym jest spawanie MMA?

Spawanie metodą MMA (Manual Arc Welding) czyli spawanie łukowe elektrodą otuloną to najstarsza i zarazem najbardziej popularna metoda spawania łukowego.  Do łączenia metali wykorzystujemy elektrodę topliwą. Czym ona się charakteryzuje? Jest to metalowy rdzeń, który pokryty jest sprasowaną otuliną. Łuk elektryczny powstaje między końcem elektrody a spawanym materiałem. Spawanie polega na zetknięciu się końca elektrody ze spawanym materiałem. W trakcie pracy elektroda topi się, a krople stopionego metalu wędrują po łuku do tzw. „płynnego jeziorka spawanego”, który po ostygnięciu spaja materiał.

Podczas spawania elektroda musi być dosuwana do przedmiotu, tak by cały czas utrzymać łuk stałej jakości. Spawacz jednocześnie musi przesuwać jej koniec wzdłuż linii spawania. Otulina podczas spawania topi się i wydziela gazy chroniące płynny metal przed oddziaływaniem atmosfery. Następnie następuje krzepnięcie a na powierzchni jeziorka tworzy się tzw. żużel, którego zadaniem jest ochrona krzepnącego materiału przed wpływami środowiska. W momencie, gdy odsuniemy łuk elektryczny od spawanego materiału cały proces zostaje przerwany. Warto pamiętać również o tym, że gdy ścieg jest gotowy należy mechanicznie usunąć żużel.

Czym różni się metoda spawania MMA od TIG i MIG MAG?

Główną różnicą w metodzie MMA od powyższych rozwiązań jest to, że elektroda podczas spawania skraca się, a nie jak w metodzie TIG gdzie elektroda się nie topi. W metodzie MIG/MAG wykorzystujemy drut spawalniczy, który ze stałą prędkością jest podawany do uchwytu, spawacz utrzymuje uchwyt w stałej odległości od spawanego materiału. Wykorzystując metodę MMA, należy utrzymywać cały czas stałą odległość pomiędzy jeziorkiem spawalniczym a elektrodą, musimy przesuwać uchwyt elektrodowy w stronę spawanego materiału.

Do głównych zalet spawania metodą MMA zaliczymy:

 • Zastosowanie przy spawaniu różnych rodzajów metalu, gatunków i stopów (stale stopowe, niestopowe, nikiel, żelazo oraz różne stopy miedzi),
 • Spawanie MMA daje możliwość pracowania w każdej pozycji. Sprawdza się podczas prac na powietrzu, na wysokościach i pod wodą,
 • Wysokiej jakości spoiny,
 • Właściwości mechaniczne na najwyższym poziomie,
 • Spawanie cienkich oraz grubych elementów,
 • Spawarki MMA charakteryzują się dużą mobilnością, prostotą w obsłudze i korzystną ceną.

Spawarki inwertorowe – jaki model wybrać?

Spawarki MMA firmy PATON charakteryzują się dużymi możliwościami, małymi rozmiarami oraz precyzyjną regulacją parametrów pracy. Wybierz jeden z modeli serii MINI, ECO lub PRO i ciesz się profesjonalnym urządzeniem MMA. Prowadzisz zawodowo warsztat lub potrzebujesz spawarki do prac przy domu? Bez względu na to co robisz i na jakim poziomie umiejętności jesteś, wybór odpowiedniej maszyny jest bardzo ważny.

PATON Seria MINI

Spawarki inwertorowe MMA – MINI służą do ręcznego spawania łukowego prądem stałym. Z serii MINI mogą skorzystać użytkownicy, którzy cenią sobie cechy przenośnego urządzenia, który jest w pełni funkcjonalny z prądem znamionowym do 150 A. Seria MINI sprawdzi się podczas spawania za pomocą dowolnych elektrod spawalniczych elementów od 1,0 mm do 4,0 mm, przy cyklu pracy wynoszącym 40%.

Eksperci zaznaczają, że takie urządzenie idealnie sprawdzi się domu lub małych warsztatach. Spawarka charakteryzuje się niską wagą oraz ochroną przed spadkami napięcia. Seria MINI zapewnia stabilizację w zakresie nawet od 170 V do 260 V. Oprócz tego moc, którą zużywa urządzenie została obniżona o 50% w porównaniu z innymi urządzeniami spawalniczymi.

Spawarka MMA Paton VDI 150 M DC zapewnia:

 • Hot-start (najwyższa jakość spawania i pierwszorzędny zapłon w momencie zajarzenia łuku elektrycznego),
 • Arc-Force (udoskonalona stabilność spalania w łuku krótkim oraz zapobieganie „przywieraniu” elektrody),
 • Anti-Stick (łatwe oddzielanie elektrody od produktu),
 • Odporność na spadki napięcia,
 • 3 lata gwarancji,
 • W skład zestawu wchodzi (spawarka, uchwyt elektrodowy 3 m, uchwyt masowy 2 m, walizka, pasek do przenoszenia, instrukcja obsługi).

PATON Seria ECO

Spawarki z serii ECO sprawdzają podczas ręcznego spawania łukowego. Spawarki MMA ECO łączą w sobie ekologiczną przydatność i ekonomiczną wydajność. Dlaczego seria nazywa się ECO? Wszystko przez rozwiązanie proekologiczne, które polegają na zminimalizowaniu zużycia materiałów w całym procesie produkcji sprzętu oraz przez zmniejszenie zużycia energii podczas spawania. Natomiast ekonomiczność urządzenia ma związek z konkurencyjnymi cenami w stosunku do reszty konkurencji. Wybór serii ECO pozwala nam zaoszczędzić już podczas wyboru sprzętu.

Spawarki ECO nadają się idealnie do prac w warunkach domowych. Głównymi zaletami są m.in. możliwości spawania przy pomocy elektrod otulonych w różnym zakresie, niskie zużycie energii podczas pracy oraz najwyższej klasy zabezpieczenia przed przepięciami. Spawarka spełni oczekiwania użytkowników, którzy potrzebują urządzenia o pełnym prądzie znamionowym, który wynosi 250 A.

Dostępne modele serii ECO to:

PATON Seria PRO

Spawarki MMA PRO to mocne i niezawodne urządzenia, które spełnią swoje zadania w sektorze półprzemysłowym i przemysłowym. Seria PRO charakteryzuje się maksymalnym natężeniem prądu spawania do 350A, który zasilany trójfazową siecią 400 V lub prądem spawania o natężeniu 250A zasilanym siecią 230V. Takie parametry wystarczą, by pracować efektywnie z elektrodami o średnicy od 1,6 mm do 6 mm. Wersja PRO łączy spawanie łukowe elektrodą otuloną metodą MMA, spawanie łukowe metodą TIG oraz półautomatyczne spawanie metodą MIG/MAG. Spawanie MIG/MAG jest możliwe dopiero po dokupieniu podajnika drutu PATON.

Seria PRO wyróżnia się funkcją PULS, która dostępna jest zwykle w droższych modelach spawarek. Polega to na tym, że podczas spawania wytwarza się dwa rodzaje prądu (podstawowy i drugi prąd pulsacyjny). Ten pierwszy służy do podtrzymania łuku spawalniczego i nadtopienia spoiwa oraz brzegów łączonych materiałów. Zadaniem drugiego jest przenoszenie ciekłego metalu do jeziorka spawalniczego. Funkcja PULS pozwala na zwiększenie ilości ciepła, które wprowadza się do spawanego elementu. Dzięki temu można uzyskać lepszej klasy spoinę pod kątem wyglądu a także profilu. Wybierając model spawarki w wersji PRO, funkcja PULS dostępna jest także w pozostałych metodach spawania m.in. MMA, TIG/LIFT, MIG/MAG.

Dla kogo seria PRO? Spawarka doskonale sprawdzi się w spawaniu m.in. metalowych rur, kominów i rynien ze stali nierdzewnej. Z takich urządzeń często korzystają spawacze w sektorach produkcji ( przemysł stoczniowy, gospodarstwa rolne, budownictwo, naprawa oraz konserwacja. Spawarki MMA seria PRO sprawdzi się w firmach, które potrzebują niezawodnego urządzenia w codziennych pracach.

Niezawodność to nie jedyna zaleta tego urządzenia. Spawarka PRO umożliwia m.in. spawanie przy użyciu pełnej gamy elektrod otulonych oraz zapewnia doskonałe zabezpieczenie przed niskim i wysokim napięciem. Oprócz tego elementy elektroniczne spawarki są chronione przed zanieczyszczeniem i wilgocią. Wszystko przez użycie najwyższej jakości materiałów użytych do produkcji.

Wybierz jeden z modeli:

Spawarki MMA to urządzenia, które sprawdzą się podczas prac w przydomowym garażu i profesjonalnym warsztacie. Mały rozmiar, waga w połączeniu z niezawodnością stawia firmę PATON jako jednego z liderów w produkcji urządzeń spawalniczych. Wszystkie urządzenia produkcji PATON posiadają układ stabilizacji pracy, dzięki czemu mogą być zasilane z agregatu, oraz mogą pracować na długich zasilaczach. Kup narzędzie, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania i skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy doradzą i odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Zobacz też inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie nierdzewki migomatem – wszystko o spawaniu stali nierdzewnej

Rodzaje spawarek – dowiesz się na jakie rodzaje dzielimy spawarki

Jak spawać – poradnik o spawaniu elektrodami

Rodzaje elektrod otulonych

Jak dobrać agregat prądotwórczy do spawarki?