Jak spawać ocynk migomatem? Spawanie MIG MAG i metodami łukowymi
Spawanie stali różni się od siebie, w zależności od stopu, jaki ma zostać poddawany obróbce. Każdy z dostępnych stopów stali łączy się bowiem nieco inaczej i potrzebne są inne warunki spawania, aby było to w ogóle możliwe do wykonania. Jednym z najbardziej problematycznych stopów stali do spawania jest stal ocynkowana. Aby zrozumieć, na czym polega problem i jak sobie z nim poradzić, warto na początek przyjrzeć się bliżej charakterystyce stali ocynkowanej i typowym dla niej cechom. Zacznijmy od tego, że stal ocynkowaną otrzymujemy, pokrywając stal czarną odpowiednią warstwą cynku. Najczęściej cynkowanie wykonywane jest za pośrednictwem metody ogniowej. Metoda ta polega na rozgrzaniu cynku do 450 stopni i moczeniu konkretnych elementów w tak rozgrzanym płynnym preparacie cynku. Po kilkunastu minutach ocynkowane elementy są wyciągane i studzone.
Po co cynkuje się stal?
Cynkowanie stali wykonywane jest po to, aby wzmocnić element i stworzyć nieprzepuszczalną powłokę. Powłoka ta chroni ocynkowane elementy przed wilgocią oraz korozją, jest to szczególnie przydatne w przypadku zastosowania stali do wykonywania konstrukcji, które stale będą narażone na działanie warunków atmosferycznych. Istnieje wiele wątpliwości związanych ze spawaniem stali i bezpieczeństwem tego procesu. Zatem, czy możliwe jest spawanie blachy ocynkowanej? Jeśli tak to, jakich środków ochrony trzeba użyć, aby proces ten był w pełni bezpieczny?
Spawanie ocynk – jak się przygotować?
Przygotowanie stanowiska do spawania ocynku jest bardzo ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa i zdrowia. Pomieszczenie, w którym będzie wykonywane spawanie, powinno być dobrze wentylowane, co więcej, najlepiej spawanie ocynku wykonywać w specjalistycznej masce z filtrem. Potrzebne będą też dobrej jakości rękawice do spawania i ubranie ochronne.
Spawanie ocynku – czy jest możliwe?
Możliwe jest spawanie ocynku migomatem oraz innymi metodami spawania łukowego. Zarówno podczas spawania MIG/MAG, jak i podczas spawania ocynku metodą łukową z otuloną elektrodą do spawania ocynku konieczna jest ostrożność i cierpliwość. Proces ten jest bowiem bardzo pracochłonny. Aby przystąpić do spawania ocynku, pierwsze co należy zrobić to usunąć warstwę ocynku ze stali, w miejscu, gdzie planujemy wykonanie połączenia. Można zrobić to za pomocą szlifierki kątowej, wyposażonej w tarczę lamelkową lub szlifierską. Niektórzy sugerują również opalenie palnikiem warstwy ocynku. Jednak podczas tego zabiegu trzeba uważać, aby nie przegrzać oczyszczanych elementów, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia struktury stali. Co bardzo istotne, podczas opalania ocynku koniecznie trzeba uważać, aby nie wdychać dymu, powstającego w tym procesie, ponieważ może to doprowadzić do zatrucia, którego objawem jest bardzo wysoka gorączka i dolegliwości ze stromy układu oddechowego i pokarmowego.
Drut do spawania ocynku i inne niezbędne akcesoria
Metoda spawania ocynku MIG MAG wymaga zastosowania specjalnego drutu spawalniczego, który podczas topienia wytwarza jeziorko spawalnicze, dzięki czemu możliwe jest łączenie spawanych elementów. Podczas tego rodzaju spawania ocynku warto pamiętać, aby co jakiś czas łuk spawalniczy kierować przed jeziorko, a następnie do niego powracać. Umożliwi to roztopienie cynkowej powłoki oraz jej ewentualne odparowanie, zanim jeszcze dojdzie do roztopienia krawędzi materiału spawanego.
Spawanie ocynk – o czym pamiętać?
Spawanie ocynku to proces, podczas którego w sposób szczególny należy trzymać się określonych wskazówek i zasad. Jest to ważne z kilku względów – przede wszystkim, ze względu na bezpieczeństwo, ale również na skuteczność pracy. Oprócz wspomnianych już wcześniej kwestii odpowiedniego miejsca pracy oraz środków bezpieczeństwa warto trzymać się technicznych zasad spawania ocynku. Bardzo istotną wskazówką, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, aby podczas spawania elementów ocynkowanych, unikać prowadzenia spawu ciągłego. Częste przerywanie pracy pozwoli uniknąć zbyt silnego nagrzewania się spawanej powierzchni, które może doprowadzić do jej uszkodzenia. Specjaliści radzą, aby podczas spawania ocynku prowadzić gęste spawania punktowe, a następnie uzupełnić je w celu połączenia linii spawu. Po zakończonym spawaniu spaw trzeba oczyścić ze zgorzeliny. Wykonuje się to początkowo za pomocą młotków spawalniczych, po czym spawaną powierzchnie można oczyścić drucianą szczotką — dzięki temu uzyskamy lepszą estetykę spawu.
Zobacz też:
– Jak dobrać agregat prądotwórczy do spawarki? – dobór agregatu do spawarki
– Spawanie stali nierdzewnej – wszystko o spawaniu „nierdzewki”
– Jak spawać elektrodą? – wszystko o spawaniu elektrodą
– Spawanie migomatem – wszystko o spawaniu MIG/MAG