PATON™ StandardTIG-350
- Welding current: 350A
- Welding methods: TIG DC, MMA, MIG-MAG (after purchase of wire feeder)
- Warranty: 3 years, also for companies
- Duty cycle: 45% at 350A, 100% at 234A
- Advantages: Non-contact arc ignition, improved arc stabilization, stepless adjustment of parameters, welding with pulse, thermal protection system.
- Description: Multifunctional welding machine suitable for TIG welding of black and stainless steel.
Description
Specifications
| Rated supply voltage | 400 V |
| Rated mains current requirement | 16 – 18.5 A |
| Rated welding current | 350 A |
| Maximum welding current | 450 A |
| Duty cycle, % | 70% at 350 A 100% at 290 A |
| Input voltage range | ±15% |
| Welding current adjustment range | 14 – 350 A |
| Welding voltage adjustment range | 12 – 30 V |
| Covered electrode diameter | 1.6 – 6 mm |
| Solid wire diameter | 0.6 – 1.4 mm |
| Pulsed current welding modes | MMA: 0,2…500 – adjustable; TIG: 0,2…500 – adjustable; MIG/MAG: synergistic |
| “Hot-Start” function | Adjustable |
| “Arc-Force” function | Adjustable |
| “Anti-Stick” function | Automatic |
| Open-circuit voltage reduction system | On / Off |
| Open-circuit voltage | 12 / 70 V |
| Arc ignition voltage | 110 V |
| Rated power consumption | 10.6 – 12.2 kVA |
| Maximum power consumption | 15.2 kVA |
| Energy efficiency | 90% |
| Cooling | Adaptive |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºC |
| Compliance with standards | EN IEC 60204-1:2018 EN IEC 60974-10:2014 EN IEC 60974-10:2021 EN IEC 60974-1:2022 |
| Dimensions (width, length, height), mm | 390 х 145 х 335 |
| Weight | 10.3 kg |
| Protection rating | IP33 |





