PATON™ StandardTIG-270
- Welding current: 270A
- Welding methods: DC TIG, MMA, MIG-MAG (after purchase of wire feeder)
- Warranty: 3 years, also for companies
- Duty cycle: 70% at 270A, 100% at 225A
- Advantages: non-contact arc ignition, improved arc stabilisation, stepless parameter adjustment, pulse welding, thermal protection system.
- Description: Multifunctional welding machine for TIG welding of black and stainless steel.
Description
Technical characteristics
| Supply voltage 50/60 Hz | 400V |
| Required nominal current from the mains | 12…14 |
| Nominal welding current | 270A |
| Maximum welding current | 350A |
| Duty cycle, % | 70% at 270 A 100% at 225 A |
| Voltage change intervals | ±15% |
| Welding current adjustment intervals | 12 – 270 |
| Welding voltage adjustment intervals | 12 – 29 V |
| Diameter of the wrapped electrode | 1,6 – 6 mm |
| Diameter of solid wire | 0,6 – 1,2 mm |
| Pulsed welding methods | MMA: 0,2…500 Hz – adjustable; TIG: 0,2…500 Hz – adjustable; MIG/MAG: synergistic |
| Function “Hot-Start” | Regulated |
| Function “Arc-Force” | Regulated |
| Function “Anti-Stick” | Automatic |
| Idle voltage reduction system | On / Off |
| Idle current voltage | 12 / 70 V |
| Arc event current voltage | 110 V |
| Nominal power consumption | 7,9 – 9,3 kVA |
| Maximum power consumption | 11,5 kVA |
| Efficiency | 90% |
| Cooling | Air adaptive |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºС |
| Standards met | EN IEC 60204-1:2018 EN IEC 60974-1:2018/A1:2019 EN IEC 60974-1:2022/A1:2022 EN IEC 60974-10:2014/A1:2015 EN IEC 60974-10:2021/A1:2021 |
| Dimensions (length, width, height), mm: | 390 х 145 х 335 |
| Weight | 10,1 kg |
| Degree of protection | IP33 |














