PATON™ StandardTIG-250
- Welding current: 250A
- Welding methods: DC TIG, MMA, MIG-MAG (after purchase of wire feeder)
- Warranty: 3 years, also for companies
- Duty cycle: 45% at 250A, 100% at 167A
- Advantages: non-contact arc ignition, improved arc stabilisation, stepless parameter adjustment, pulse welding, thermal protection system.
- Description: Multifunctional welding machine for TIG welding of black and stainless steel.
Description
Technical characteristics
| Supply voltage 50/60 Hz | 230 V |
| Required nominal current from the mains | 29,5…35A |
| Nominal welding current | 250 A |
| Maximum welding current | 335 A |
| Duty cycle, % | 45% – 250A 100% – 167A |
| Voltage change intervals | 160 – 260 V |
| Welding current adjustment intervals | 12 – 250 A |
| Welding voltage adjustment intervals | 12 – 28 V |
| Diameter of the wrapped electrode | 1,6 – 6 mm |
| Diameter of solid wire | 0,6 – 1,2 mm |
| Function “Hot-Start” | Regulated |
| Function “Arc-Force” | Regulated |
| Function “Anti-Stick” | Automatic |
| Pulsed welding methods | MMA: 0,2…500 – adjustable; TIG: 0,2…500 – adjustable; MIG/MAG: synergistic |
| Idle voltage reduction system | On / Off |
| Idle current voltage | 12 / 70 V |
| Arc event current voltage | 110V |
| Nominal power consumption | 6,5 … 7,7 kVA |
| Maximum power consumption | 9,4 kVA |
| Cooling | Air adaptive |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºС |
| Dimensions (length, width, height), mm: | 345 х 112 х 290 |
| Weight | 6,0kg |
| Degree of protection | IP33 |














