PATON™ StandardTIG-200
- Welding current: 200A
- Welding methods: TIG DC, MMA, MIG-MAG (after purchase of wire feeder)
- Warranty: 5 years, also for companies
- Duty cycle: 45% at 200A, 100% at 134A
- Advantages: Non-contact arc ignition, improved arc stabilization, stepless adjustment of parameters, welding with pulse, thermal protection system.
- Description: Multifunction welding machine used for TIG welding of black and stainless steel.
Description
Technical characteristics
| Supply voltage 50/60 Hz | 230 V |
| Required nominal current from the mains | 25 – 28 A |
| Nominal welding current | 200 A |
| Maximum welding current | 270 A |
| Duty cycle, % | 45 % at 200 A 100 % at 134 A |
| Voltage change intervals | 160 – 260 V |
| Welding current adjustment intervals | 10 – 200 A |
| Welding voltage adjustment intervals | 12 – 26 V |
| Diameter of the wrapped electrode | 1,6 – 5,0 mm |
| Diameter of solid wire | 0,6 – 1,0 mm |
| Pulsed welding methods | MMA: 0,2…500 Hz – adjustable; TIG: 0,2…500 Hz – adjustable; MIG/MAG: synergistic |
| Function “Hot-Start” | Regulated |
| Function “Arc-Force” | Regulated |
| Function “Anti-Stick” | Automatic |
| Idle voltage reduction system | On / Off |
| Idle current voltage | 12 / 70 V |
| Arc event current voltage | 110 V |
| Nominal power consumption | 5,2 – 6,2 kVA |
| Maximum power consumption | 8,1 kVA |
| Energy efficiency | 90% |
| Cooling | Air adaptive |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºС |
| Standards met: | EN IEC 60204-1:2018 EN IEC 60974-10:2014 EN IEC 60974-10:2021 EN IEC 60974-1:2022 |
| Dimensions (length, width, height), mm: | 345 х 112 х 290 |
| Weight of the welder itself, kg | 5,9 |
| Degree of protection | IP33 |














