PATON™ MultiPRO-350-15-4-400V
- Welding methods: MMA, MIG-MAG, TIG HF
- Warranty: 3 years, also for companies
- Duty cycle: 70% at 350A, 100% at 218A
- Wire feeder: 4 rollers, supporting 5kg, 15kg, and 18kg spool
- Functions: contactless arc ignition (HF), brazing, gasless welding, inductance adjustment, pulse x3, aluminium MIG, VRD, 2t/4T, IGBT
- Description: Professional semi-automatic welding machine capable of working in any welding method. The device boasts unparalleled craftsmanship, a high duty cycle, and numerous modern features ensuring the highest welding quality.
Description
Specifications
| Power supply voltage 50/60 Hz | 3×400 V |
| Rated mains current requirement | 16.2 – 18.7 A |
| Rated welding current | 350 A |
| Maximum welding current | 450 A |
| Duty cycle, % | 70% at 350 A 100% at 290 A |
| Input voltage range | ±15% |
| Welding current adjustment range | 14 – 350 A |
| Welding voltage adjustment range | 12 – 30 V |
| Wire feed speed range | 1.0 – 16 m/min |
| Covered electrode diameter | 1.6 – 6.0 mm |
| Number of pressure rollers | 4 |
| Solid wire diameter | 0.6 – 1.4 mm |
| Spool weight | 15 / 18 kg |
| Contactless arc ignition (HF) | Yes |
| Pulsed current welding methods | MMA: 0,2…500 Hz – adjustable; TIG: 0,2…500 Hz – adjustable; MIG/MAG – synergistic |
| “Hot-Start” function in MMA mode | Adjustable |
| “Arc-Force” function in MMA mode | Adjustable |
| “Anti-Stick” function in MMA mode | Automatic |
| Open-circuit voltage reduction system | Automatic |
| Open-circuit voltage | 12 / 75 V |
| Arc ignition voltage | 110 V |
| Rated power consumption | 10.7 – 12.3 kVA |
| Maximum consumed power | 15.3 kVA |
| Efficiency coefficient | 90% |
| Cooling | Adaptive |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºС |
| Fulfilled standards: | EN IEC 60204-1:2018 EN IEC 60974-1:2018/A1:2019 EN IEC 60974-1:2022/A1:2022 EN IEC 60974-10:2014/A1:2015 EN IEC 60974-10:2021/A1:2021 |
| Overall dimensions (length, width, height) | 540 х 360 х 400 |
| Weight | 24.4kg |
| Protection class* | IP33 |

















