Welding set PATON™ ProMIG-500-15-4-400V WK
- Welding methods: MMA, MIG-MAG, TIG LIFT
- Warranty: 3 years, also applicable to companies
- Duty cycle: 70% at 500A, 100% at 390A
- Wire feeder: 4 rollers, supporting 5kg, 15kg, and 18kg spools
- Functions: Brazing, inductance adjustment, capability for aluminium welding in MIG, VRD, 2T/4T, IGBT
- Description: Professional semi-automatic welding machine allowing operation in any welding method. This device is characterized by unparalleled craftsmanship, a high duty cycle, and numerous modern features ensuring the highest welding quality.
Description
Specifications
| Power supply voltage 50/60 Hz | 3×400 V |
| Rated mains current requirement | 30 – 35,5 A |
| Rated welding current | 500 A |
| Maximum welding current | 630 A |
| Duty cycle | 70% – 500 A; 100% – 420 A |
| Input voltage range | ±15% V |
| Welding current adjustment range | 16 – 500 A |
| Welding voltage adjustment range | 12 – 40 V |
| Wire feed speed range | 2.0 – 20 m/min |
| Covered electrode diameter | 1.6 – 8.0 mm |
| Number of pressure rollers | 4 |
| Solid wire diameter | 0.6 – 1.6 mm |
| Maximum spool weight | 5 – 15 kg |
| Pulsed current welding methods | MMA: 0,2…500 Hz – adjustable TIG: 0,2…500 Hz – adjustable MIG/MAG: synergistic |
| Synergic control in pulse mode | + |
| “Hot-Start” function in MMA mode | Adjustable |
| “Arc-Force” function in MMA mode | Adjustable |
| “Anti-Stick” function in MMA mode | Automatic |
| Open-circuit voltage reduction system | On / Off |
| Open-circuit voltage | 12 / 75 V |
| Arc ignition voltage | 110 V |
| Rated power consumption | 19.9 – 23.6 kVA |
| Maximum power consumption | 29 kVA |
| Energy efficiency | 90% |
| Cooling | Adaptive |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºC |
| Compliance with standards | EN IEC 60204-1:2018 EN IEC 60974-1:2018/A1:2019 EN IEC 60974-1:2022/A1:2022 EN IEC 60974-10:2014/A1:2015 EN IEC 60974-10:2021/A1:2021 |
| Dimensions (length, width, height), mm | 510 х 180 х 385; 255 x 500 x 350 |
| Net weight (welder only) | 39.9 kg |
| Protection rating* | IP 23 |
















