Welding set PATON™ ProMIG-350-15-4-400V WK
- Welding methods: MMA, MIG-MAG, TIG LIFT
- Warranty: 2 years, also for companies
- Duty cycle: 70% at 350A, 100% at 290A
- Feeder: 4 rollers, supporting 5kg, 15kg and 18kg spools
- Functions: brazing, inductance control, MIG, VRD, 2T/4T, IGBT welding of aluminium
- Description: Professional semi-automatic welding machine allowing work in any method. The device is characterised by unrivalled build quality, high duty cycle and many modern features that guarantee the highest welding quality.
Description
Technical characteristics
| Rated power supply voltage 50/60 Hz | 3×400 V |
| Rated power supply current | 16 – 18,5 A |
| Rated welding current | 350 A |
| Maximum operating current | 450 A |
| Operating load factor % | 70% – 350 А; 100% – 290 А |
| Power supply voltage range | ±15% V |
| Welding current control range | 14 – 350 A |
| Welding current control range | 12 – 30 V |
| Wire feeding speed control range | 2,0 – 16 m/min |
| Diameter of a stick electrode | 1,6 – 6,0 mm |
| Number of pressure rolls | 4 |
| Diameter of electrode wire | 0,6 – 1,4 mm |
| Maximum coil weight | 15 kg |
| Welding pulse modes | MMA: 0,2…500 Hz – adjustable TIG: 0,2…500 Hz – adjustable MIG/MAG: synergistic |
| Synergic control in pulse mode | + |
| Function “Hot-Start” | Adjustable |
| Function “Arc-Force” | Adjustable |
| Function “Anti-Stick” | Automatic |
| Reduction of open-circuit voltage | ON / OFF |
| Open-circuit voltage | 12 / 75 V |
| Welding arc starting voltage | 110 V |
| Rated consumed power | 10,7 … 12,3 kVA |
| Maximum consumed power | 15,3 kVA |
| Efficiency coefficient | 90% |
| Cooling | Adaptive |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºС |
| Fulfilled standards: | EN IEC 60204-1:2018 EN IEC 60974-1:2018/A1:2019 EN IEC 60974-1:2022/A1:2022 EN IEC 60974-10:2014/A1:2015 EN IEC 60974-10:2021/A1:2021 |
| Overall dimensions (length, width, height) | 540 х 360 х 400 |
| Weight | 22,9 |
| Protection class* | IP 33 |


















