PATON™ StandardMIG-350-400V
- Welding methods: MMA, MIG-MAG, TIG LIFT
- Welding current: 14A-350A, 400V power supply
- Warranty: 3 years, also for companies
- Duty cycle: 55% at 350A, 100% at 260A
- Wire feeder: 4 rollers, supporting 5kg, 15kg and 18kg spool
- Functions: brazing, inductance adjustment, possibility of aluminium welding in MIG, VRD, 2T/4T, IGBT
- Description: High quality semi-automatic welding machine which allows work in any method. The device is characterised by quality workmanship, high efficiency and many modern features which guarantee the highest quality of welding.
Description
Technical characteristics
| Rated power supply voltage 50/60 Hz | 3×380 / 3×400 |
| Rated power supply current | 16 – 18.5 A |
| Rated welding current | 350 A |
| Maximum operating current | 450 A |
| Operating load factor % | 55% – 350A; 100% – 260A |
| Power supply voltage range | ±15% V |
| Welding current control range | 14 – 350 A |
| Welding current control range | 12 – 30V |
| Wire feeding speed control range | 2,0 – 16 m/min |
| Diameter of a stick electrode | 1,6 – 6,0 mm |
| Number of pressure rolls | 4 |
| Diameter of electrode wire | 0,6 – 1,4 mm |
| Maximum weight of wire spool | 15 kg |
| Welding pulse modes | MMA: 0,2…500 Hz – adjustable; TIG: 0,2…500 Hz – adjustable; MIG/MAG: synergistic |
| Synergic Control in Pulse Mode | + |
| Function “Hot-Start” | Adjustable |
| Function “Arc-Force” | Adjustable |
| Function “Anti-Stick” | Automatic |
| Reduction of open-circuit voltage | ON / OFF |
| Open-circuit voltage | 12 / 75 V |
| Welding arc starting voltage | 110 V |
| Rated consumed power | 10,7 – 12,3 kVA |
| Maximum consumed power | 15,3 kVA |
| Efficiency coefficient | 90% |
| Cooling | Adaptive |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºС |
| Fulfilled standards: | EN IEC 60204-1:2018 EN IEC 60974-1:2018/A1:2019 EN IEC 60974-1:2022/A1:2022 EN IEC 60974-10:2014/A1:2015 EN IEC 60974-10:2021/A1:2021 |
| Overall dimensions (length, width, height), mm: | 600 х 315 х 402 |
| Weight, without accessories | 26,6 kg |
| Protection class* | IP 33 |















