PATON™ StandardMIG-200
- Welding methods: MMA, MIG-MAG, TIG LIFT
- Warranty: 5 years, also for companies
- Duty cycle: 45% at 200A, 100% at 134A
- Wire feeder: 2 rollers, supporting 5kg spool
- Functions: brazing, inductance adjustment, possibility of aluminium welding in MIG, VRD, 2T/4T, IGBT
- Description: High quality semi-automatic welding machine which allows work in any method. The device is characterised by quality workmanship, high efficiency and many modern features which guarantee the highest quality of welding.
Description
Technical characteristics
| Power supply voltage 50/60 Hz | 230 V |
| Required mains fuse | 16 A |
| Rated welding current | 200 A |
| Maximum welding current | 270 A |
| Rated mains current requirement | 23 – 27 A |
| Duty cycle, % | 45% – 200 A 100% – 134 A |
| Input voltage range | 160 – 260 V |
| Welding current adjustment range | 10 – 200 A |
| Welding voltage adjustment range | 12 – 26 V |
| Wire feed speed range | 2.0 – 16 m/min |
| Covered electrode diameter | 1.6 – 5.0 mm |
| Number of pressure rollers | 2 |
| Solid wire diameter | 0.6 – 1.0 mm |
| Maximum spool weight | 5 kg |
| Welding pulse modes | MMA: 0,2…500 Hz – adjustable; TIG: 0,2…500 Hz – adjustable; MIG/MAG: synergistic |
| Synergic Control in Pulse Mode | + |
| “Hot-Start” function in MMA mode | Adjustable |
| “Arc-Force” function in MMA mode | Adjustable |
| “Anti-Stick” function in MMA mode | Automatic |
| Open-circuit voltage reduction system | On / Off |
| Open-circuit voltage | 12 / 75 V |
| Arc ignition voltage | 110 V |
| Rated power consumption | 5.5 – 6.1 kVA |
| Maximum power consumption | 7.5 kVA |
| Energy efficiency | 90% |
| Cooling | Adaptive |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºC |
| Compliance with standards | EN IEC 60204-1:2018 EN IEC 60974-1:2018/A1:2019 EN IEC 60974-1:2022/A1:2022 EN IEC 60974-10:2014/A1:2015 EN IEC 60974-10:2021/A1:2021 |
| Dimensions (length, width, height), mm | 435 x 250 x 298 |
| Weight | 11.3 kg |
| Protection rating* | IP33 |















