PATON™ PowerMIG-400-15-4 400V
- Welding methods: MMA, MIG-MAG, TIG LIFT
- Warranty: 2 years, also applicable to companies
- Duty cycle: 100% at 400A
- Wire feeder: 4 rollers, supporting 5 and 15 / 18kg spools
- Functions: Brazing, inductance adjustment, pulse x3, capability for aluminium welding in MIG, VRD, 2T/4T, IGBT
- Description: Professional semi-automatic welding machine enabling operation in any welding method. This device is characterized by unparalleled quality of workmanship, a high duty cycle, and numerous modern features ensuring the highest welding quality.
Description
PATON PowerMIG-400-15-4-400V inverter digital semi-automatic welding machine is a professional device designed for semi-automatic welding (SA “MIG/MAG”), manual arc welding (MMA), argon arc welding (TIG), direct current, in the environment of shielding gases and mixtures. The machine has a fully digital control method, which ensures its multifunctionality and wide possibilities for fine-tuning welding modes. The main feature of the PATON PowerMIG-400-15-4-400V is 100% load duration (LD) at a rated current of 400 A, which ensures continuous operation of the device without the risk of overheating. This makes it ideal for long and intensive work in production environments. The inverter allows you to work with electrodes with a diameter of 1,6 mm to 8 mm, as well as semi-automatic welding with solid wire with a diameter of 0.6 mm to 1,6 mm. Thanks to the double-case design, the power source can be easily separated from the wire feeder, which significantly increases mobility and ease of use in MMA and TIG modes.
PowerMIG-400-15-4-400V is equipped with a high-quality metal 4-roller wire feeder with a powerful sealed motor, and the universal KZ-2 connector of the “EURO” type allows you to connect welding torches from a wide range of manufacturers. A powerful bracket for welding wire allows you to install coils weighing up to 15 kg. PowerMIG-400-15-4-400V model, combined with high power and performance, is lightweight and compact.
ADVANTAGES
- Duty cycle – 100%
- 100% of the products undergo a full cycle of testing
- Unique design of the device which provides effective cooling and the high level of performance in the conditions of dusty production.
- Stabilization system for large long-term voltage drops in the supply network 400V ±15% V
- Unique ratio of mass and size characteristics with high power
- The welding unit
- WIre feed mechanism Feeder 15-4
- Copper cable (5 m) with ABICOR BINZEL {ground} terminal
- Roll kits for 4 steel wire diameters and 2 aluminum wire diameters
- Gas hose quick-disconnect fitting
- Operation manual
- PATON™ branded carton box
- FOR FULL-TIME OPERATION OF THE DEVICES IN THE KIT IT IS NECESSARY TO BUY A KIT OF COMMUNICATION CABLES AND WELDING TORCH!
Technical characteristics
| Rated three-phase mains 50 / 60 Hz voltage | 3×380 / 3x400 V |
| Rated current consumption from the mains phase | 22 – 26 A |
| Rated welding current | 400 A |
| Maximum operating current | 500 A |
| Duty cycle | 100% at 400 A |
| Supply voltage variation limits | ±15 % |
| Welding current regulation limits | 15 – 400 A |
| Welding voltage regulation limits | 12 – 35 V |
| Wire feed speed control limits | 1,0 – 20 m/min |
| MMA electrode diameter | 1,6 – 8,0 mm |
| Solid welding wire diameter | 0,6 – 2,0 mm |
| Maximum coil weight | 15 kg |
| Welding pulse modes | MMA: 0,2…500 Hz adjustable; TIG: 0,2…500 Hz adjustable; MIG/MAG: automatic |
| Hot-Start in the MMA mode | Adjustable |
| Arc-Force in MMA mode | Adjustable |
| Anti-Stick in the MMA mode | Automatic |
| No-load voltage reduction unit | on / off |
| MMA no-load voltage | 12 / 75 V |
| Arc striking voltage | 110 V |
| Rated power consumption | 15,2 – 18,0 kVA |
| Maximum power consumption | 20,2 kVA |
| Efficiency | 90 % |
| Cooling | Adaptive |
| Operating temperature range, ºС | –25…+45 |
| Overall dimensions (length, width, height) | 510 х 235 х 410 mm |
| Weight without coil and accessories | 38,4 kg |
| Ingress Protection rating | IP23 |






