PATON™ PRO-270-400V
- Welding methods: MMA, TIG Lift, MIG-MAG (after purchase of wire feeder)
- Welding current: 14A-270A, 400V power supply
- Warranty: 3 years, also for companies
- Duty cycle: 70% at 270A, 100% at 225A
- Functions: Hot-Start, Anti-Stick, Arc-Force, Pulse x3, in mig-mag mode: brazing, inductance control, aluminum welding possible, 2T-4T
- Description: Professional inverter welder with 270A nominal welding current, also capable of TIG Lift and MIG MAG welding after purchase of wire feeder.
Description
Technical characteristics
| Rated power supply voltage 50/60 Hz | 3×400 V |
| Rated power supply current | 12 – 14 A |
| Rated welding current | 270 A |
| Maximum operating current | 350 A |
| Operating load factor % | 70% – 270 А; 100% – 225 А |
| Power supply voltage range | ±15% V |
| Welding current control range | 12 – 270 A |
| Welding current control range | 12 – 29 V |
| Diameter of a stick electrode | 1,6 – 6,0 mm |
| Diameter of electrode wire | 0,6 – 1,2 mm |
| Welding processes with a pulse welding mode | MMA: 0,2…500 Hz – adjustable; TIG: 0,2…500 Hz – adjustable; MIG/MAG: synergistic |
| Function “Hot-Start” | Adjustable |
| Function “Arc-Force” | Adjustable |
| Function “Anti-Stick” | Automatic |
| Reduction of open-circuit voltage | ON/OFF |
| Open-circuit voltage | 12 / 75 V |
| Welding arc starting voltage | 110 V |
| Rated consumed power | 7,9 … 9,3 kVA |
| Maximum consumed power | 11,3 kVA |
| Efficiency coefficient | 92% |
| Cooling | Adaptive |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºС |
| Fulfilled standards: | EN IEC 60204-1:2018 EN IEC 60974-1:2018/A1:2019 EN IEC 60974-1:2022/A1:2022 EN IEC 60974-10:2014/A1:2015 EN IEC 60974-10:2021/A1:2021 |
| Overall dimensions (length, width, height) | 385 х 145 х 348 |
| Weight | 9,9 kg |
| Protection class* | IP 33 |














