PATON™ PRO-250
- Welding methods: MMA, TIG Lift, MIG-MAG (after purchase of wire feeder)
- Welding current: 12A-250A, power supply 230V
- Main advantages: European production, 5 years warranty, also for companies, the possibility of setting many welding modes in each method: MMA (1 basic + 10 additional), TIG (1 basic + 4 additional) and MIG/MAG (1 basic and 4 additional)
- Functions: Hot-Start, Anti-Stick, Arc-Force, Pulse x3, in mig-mag mode: brazing, inductance control, aluminum welding possible, 2T-4T
Description
Technical characteristics
| Rated power supply voltage 50/60 Hz | 230 V |
| Rated power supply current | 29.5 – 35 A |
| Rated welding current | 250 A |
| Maximum operating current | 335 A |
| Operating load factor % | 70% at 250 А; 100% at 208 А |
| Power supply voltage range | 160 – 260 V |
| Welding current control range | 12 – 250 A |
| Welding current control range | 12 – 28 V |
| Diameter of a stick electrode | 1,6 – 6,0 mm |
| Diameter of electrode wire | 0,6 – 1,2 mm |
| Welding processes with a pulse welding mode | MMA: 0,2…500 Hz – adjustable; TIG: 0,2…500 Hz – adjustable; MIG/MAG: synergistic |
| Function”Hot-Start” | Adjustable |
| Function”Arc-Force” | Adjustable |
| Function”Anti-Stick” | Automatic |
| Reduction of open-circuit voltage | ON/OFF |
| Open-circuit voltage | 12 / 75 V |
| Welding arc starting voltage | 110 V |
| Rated consumed power | 6,5 – 7,5 kVA |
| Maximum consumed power | 9,4 kVA |
| Efficiency coefficient | 92% |
| Cooling | Adaptive |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºС |
| Fulfilled standards: | EN IEC 60204-1:2018 EN IEC 60974-1:2018/A1:2019 EN IEC 60974-1:2022/A1:2022 EN IEC 60974-10:2014/A1:2015 EN IEC 60974-10:2021/A1:2021 |
| Overall dimensions (length, width, height) | 345 х 115 х 290 |
| Weight | 5,9 kg |
| Protection class* | IP 33 |














