PATON™ PRO-200
- Welding methods: MMA, TIG Lift, MIG-MAG (after purchase of wire feeder)
- Welding current: 10A-200A, power supply 230V
- Warranty: 5 years, also for companies
- Duty cycle: 70% at 200A, 100% at 167A
- Functions: Hot-Start, Anti-Stick, Arc-Force, Pulse x3, in mig-mag mode: brazing, inductance control, aluminum welding possible, 2T-4T
- Description: Professional inverter welder with 200A nominal welding current, also capable of TIG Lift and MIG MAG welding after purchase of wire feeder.
Description
Technical characteristics
| Power supply voltage 50/60 Hz | 230 V |
| Required mains fuse | 16 A |
| Rated welding current | 200 A |
| Maximum welding current | 270 A |
| Rated mains current requirement | 23 – 27 A |
| Duty cycle, % | 70% – 200 A; 100% – 167 A |
| Input voltage range | 160 – 260 V |
| Welding current adjustment range | 10 – 200 A |
| Welding voltage adjustment range | 12 – 26 V |
| Covered electrode diameter | 1.6 – 5.0 mm |
| Solid wire diameter | 0.6 – 1.0 mm |
| Pulsed current welding modes | MMA: 0,2…500 Hz – adjustable; TIG: 0,2…500 Hz – adjustable; MIG/MAG: synergistic |
| “Hot-Start” function | Adjustable |
| “Arc-Force” function | Adjustable |
| “Anti-Stick” function | Automatic |
| Open-circuit voltage reduction system | On / Off |
| Open-circuit voltage | 12 / 75 V |
| Arc ignition voltage | 110 V |
| Rated power consumption | 5.0 – 6.0 kVA |
| Maximum power consumption | 7.4 kVA |
| Energy efficiency | 92% |
| Cooling | Adaptive |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºC |
| Compliance with standards | EN IEC 60204-1:2018 EN IEC 60974-1:2018/A1:2019 EN IEC 60974-1:2022/A1:2022 EN IEC 60974-10:2014/A1:2015 EN IEC 60974-10:2021/A1:2021 |
| Dimensions (length, width, height), mm | 345 x 115 x 290 |
| Weight | 5.8 kg |
| Protection rating* | IP 33 |














