PATON™ ECO-200
- Welding methods: MMA
- Welding current: 25A-200A, 230V power supply
- Warranty: 5 years, also for companies
- Duty cycle: 40% at 200A, 100% at 126A
- Functions: Hot-Start, Anti-Stick, Arc-Force
- Description: High quality MMA welder with 200A nominal welding current, capable of welding with low melting electrodes up to and including 5mm. The modern digital display allows you to set the exact welding current you want to work at.
Description
Technical characteristics
| Rated power supply voltage 50/60 Hz | 230 V |
| Rated power supply current | 32 A |
| Rated welding current | 250 A |
| Maximum operating current | 300 A |
| Operating load factor % | 40% – 250 А 100% – 158 А |
| Power supply voltage range | 170 – 260 V |
| Welding current control range | 32 – 250 A |
| Function “Hot-Start” | Automatic |
| Funkcja “Arc-Force” | Automatic |
| Funkcja “Anti-Stick” | Automatic |
| Open-circuit voltage | up 80 V |
| Welding arc starting voltage | 110 V |
| Rated consumed power | 7,0 kVA |
| Maximum consumed power | 8,8 kVA |
| Efficiency coefficient | 90% |
| Cooling | Air-cooling, Forced |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºС |
| Fulfilled standards: | EN IEC 60204-1:2018 EN IEC 60974-1:2018/A1:2019 EN IEC 60974-1:2022/A1:2022 EN IEC 60974-10:2014/A1:2015 EN IEC 60974-10:2021/A1:2021 |
| Overall dimensions (length, width, height) | 270 х 110 х 240 |
| Weight | 4,35 kg |
| Protection class | IP33 |














