PATON™ PRO-160
- Welding methods: MMA, TIG Lift, MIG-MAG (after purchase of wire feeder)
- Welding current: 8A-160A, power supply 230V
- Warranty: 5 years, also for companies
- Duty cycle: 70% at 160A, 100% at 134A
- Functions: Hot-Start, Anti-Stick, Arc-Force, Pulse x3, in mig-mag mode: brazing, inductance control, aluminium welding possible, 2T-4T
- Description: Professional inverter welder with nominal welding current 160A, also capable of TIG Lift and MIG MAG welding after purchase of wire feeder
Description
Specification
| Rated power supply voltage 50/60 Hz | 230 V |
| Rated power supply current | 18 – 21 A |
| Rated welding current | 160 A |
| Maximum operating current | 215 A |
| Operating load factor % | 70% – 160 А; 100% – 134 А |
| Power supply voltage range | 160 – 260 V |
| Welding current control range | 8 – 160 A |
| Welding current control range | 12 – 24 V |
| Diameter of a stick electrode | 1,6 – 4,0 mm |
| Diameter of electrode wire | 0,6 – 1,0 mm |
| Welding processes with a pulse welding mode | MMA: 0,2…500 Hz – adjustable; TIG: 0,2…500 Hz – adjustable; MIG/MAG: synergistic |
| Function “Hot-Start” | Adjustable |
| Function “Arc-Force” | Adjustable |
| Function “Anti-Stick” | Automatic |
| Reduction of open-circuit voltage | On/Off |
| Open-circuit voltage | 12 / 75 V |
| Welding arc starting voltage | 110 V |
| Rated consumed power | 4,0 – 4,6 kVA |
| Maximum consumed power | 5,8 kVA |
| Efficiency coefficient | 92% |
| Cooling | Adaptive |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºС |
| Fulfilled standards: | EN IEC 60204-1:2018 EN IEC 60974-1:2018/A1:2019 EN IEC 60974-1:2022/A1:2022 EN IEC 60974-10:2014/A1:2015 EN IEC 60974-10:2021/A1:2021 |
| Overall dimensions (length, width, height) | 345 х 115 х 290 |
| Weight | 5,2 |
| Protection class | IP 33 |














