PATON™ MINI
- Welding methods: MMA
- Welding current: 20A-150A, 230V power supply, 16A fuse required
- Warranty: 3 years, also for companies
- Duty cycle: 40% at 150A, 100% at 94A
- Functions: Hot-Start, Anti-Stick, Arc-Force
- Description: High quality MMA welder with 150A nominal welding current, capable of working with coated electrodes up to 4mm. The modern digital display allows you to set the exact welding current you want to work at.
Description
Technical characteristics
| Power supply voltage 50/60 Hz | 230 V |
| Required mains fuse | 16 A |
| Rated welding current | 150 A |
| Maximum welding current | 180 A |
| Rated mains current requirement | 18.5 A |
| Duty cycle, % | 40% at 150 A |
| 100% at 94 A | |
| Input voltage range | 170 – 260 V |
| Welding current adjustment range | 20 – 150 A |
| “Hot-Start” function | Automatic |
| “Arc-Force” function | Automatic |
| “Anti-Stick” function | Automatic |
| No-load voltage | up to 80 V |
| Arc ignition voltage | 110 V |
| Rated power consumption | 4.0 kVA |
| Maximum power consumption | 5.0 kVA |
| Energy efficiency | 90% |
| Cooling | Air-cooling, Forced |
| Operating temperature range | –25 … +45 ºC |
| Compliance with standards | EN IEC 60204-1:2018 |
| EN IEC 60974-1:2018/A1:2019 EN IEC 60974-1:2022/A1:2022 | |
| EN IEC 60974-10:2014/A1:2015 EN IEC 60974-10:2021/A1:2021 | |
| Dimensions (length, width, height), mm | 200 x 100 x 235 |
| Weight | 3.3 kg |
| Protection rating* | IP33 |













